19.10.09

Õunakook vaniljekastme ja mandlilaastudega

Selle koogi retsept jäi silma ajakirja Maku eelviimast numbrit lehitsedes, eile õhtul õunakooki tegema hakates tuli see meelde. Kook valmis seekord minu jaoks väga vähese vaevaga, pidin vaid lausuma võlusõnad: "Mina teen seenekastme, teie teete õunakoogi". Aja kokkuhoiu mõttes puhastasin-tükeldasin ka õunad, järgmiseks "tööks" oli juba söömine. Kõik teavad, et mandlilaastud õunakoogil on mõnusad, sellest ma siis rohkem ei räägi. Räägin seda, et koogitaignasse pannakse vaniljekastet, mis annab mõnusa maitsenüansi ja rohkesti kardemoni. Kes kardemoniga läbi ei saa, asendab selle kaneeliga. Originaalretseptis on õunu tarvis kolm kuni neli detsiliitrit, meie koogi sisse mahtus neid tubli pool liitrit.

150g võid
1½ dl suhkrut
1 muna
3½dl jahu
1½tl küpsetuspulbrit
1tl kardemoni
u. ½dl vaniljekastet
u. 5-6dl õunakuubikuid (4-6õuna)
½dl mandlilaaste

Vahusta toasoe või suhkruga, lisa muna. Sega kuivained omavahel ja lisa koos vaniljekastmega taignale. Sega ühtlaseks.
Vala taigen küpsetuspaberiga kaetud vormi. Kata õunakuubikute ja mandlilaastudega.
Küpseta 175-kraadises ahjus 30-40 minutit.

Vaarika-pidusai

Pere ja Kodu selle aasta kalendris on oktoobri-retseptiks hästi ahvatlev vaarikaboston, täidiseks vaarikamoos ja sellele lisaks veel kookostäidis. Tundus lihtsalt võrratu kombinatsioonina ja kui Pk. küpsetajate teemas see pidusai päevakorda tuli siis ei suutnud ma vastu pidada ja valmis selle küpsetasin. Vaarikamoosi sisse segasin külmutatud vaarikaid ja täidist läks saiadesse vähemalt poole rohkem kui algretseptis ette nähtud. Küpsetis sai maitsev, saiaosa hästi pehme-õhuline, keerdude vahel oli parajalt vaarikaid kuid saia keskel olev kookostäidis oli isegi minusuguse kookosfänni jaoks liiga-palju-korraga. Ideaalis ma oleks tahtnud, et seda kookosmaitset oleks samuti koguaeg parajalt palju korraga tunda olnud nagu vaarikaid. Kui uuesti teen siis pudistan kookossegu enne rullikeeramist taignale ning soovitan ka teistel niimoodi proovida.

30g pärmi
3dl käesooja piima
7-8dl jahu
100g võid
1dl suhkrut
1tl soola
2tl kardemoni

moositäidis:
1,5dl vaarikamoosi

kookostäidis:
100g sulat. võid
1dl suhkrut
2dl kookoshelbeid
2spl jahu
2tl vaniljesuhkrut

määrimiseks:
muna

Pärm+1tl suhkrut + 1soola vedelaks, lisa käesoe piim ja sega läbi. Lisa ülejäänud suhkur, kardemon ja jahu ning viimasena võitükid. 0,5-1 tund kerkida.

Rulli riskülikuks, määri peale moos ja rulli tihedalt kokku. Lõika 4cm laiusteks tükkideks ja lao 26cm vormi. Lase veerand tundi kerkida. Samal ajal sega kokku kookostäidis. Määri kerkinud saiad munaga ja vajuta iga saia sisse lusikatäis täidist. 175 kraadi 25-30 minutit.

11.10.09

Õuna-mandlitort

Mul õnnestus laenuks saada soomlaste armastatud kondiitri Timo Aleniuse poolt kirjutatud ja eelmisel aastal ilmunud põhjalike õpetustega ning kaunite fotodega tordiraamat (Mestari Aleniuksen kakkuklassikot). See on just selline raamat, mida hirmsasti endale tahaks aga kuidagi osta ei raatsi. Tordiretsepte on raamatus 30, üks ahvatlevam kui teine ja mis kõige põnevam asja juures, kõik täitsa koduköögis teostatavad.


Sügis ja õunad käivad ju ilmselgelt kokku ja seega polnud seekord sugugi keeruline otsustada, millist torti (esimesena) proovida. Tulemus oli lihtsalt imeline!
Kui esmapilgul retsept pikk ja keeruline tundub siis tegelikult ei ole (kaval on tordipõhi, vaniljekreem ja õunatäidis eelmisel päeval valmis teha) ja tordi kokkupanemine läheb kiiresti ja lihtsalt.
Autor soovitab kasutada täidises võimalikult hapusid õunu, nii ei jää ka lõpptulemus liiga magus. Kuna mul sel hetkel kui torti tegin, kodus õunamahla polnud, immutasin biskviidikihid vaniljepiimaga. Vaniljekreemi retsept ei ole pärit originaalretseptist vaid tegu suvel meeldima hakanud J. Torode'i custard-retseptiga. Kes ise keeta ei viitsi võib proovida valmis pudingut või teha vaniljekastmepulbrist paksema kreemi.
Tordi tegin 18cm vormi ja kogused vastavalt sellele muudetud. Tort sai päris kõrge ja tänu sellele jätkub hästi 6-8-le maiustajale.



mandlibiskviit:
3 muna
1dl suhkrut
1dl jahu
0,25dl kartulitärklist
0,5 dl jahvatatud mandleid
0,5 tl küpsetuspulbrit
Vahusta munad suhkruga, lisa omavahel segatud kuivained. Vala taigen vormi ja küpseta 180-kraadises ahjus u. 35 minutit.

immutamiseks:
1dl vaniljepiima

õunatäidis:
300g õunatükke või -sektoreid
0,25dl vett
50g suhkrut
Pane õunad, suhkur ja vesi potti ning keeda kuni õunad pehmed.

50g martsipani

vaniljekreem:
2dl kohvikoort (või vahukoort)
½ vaniljekauna
2 muna
25g suhkrut

Pane koor potti, kraabi juurde juurde vaniljeseemned ning pista ka kaun potti, kuumuta. Vispelda kausis munakollased ja suhkur. Võta vaniljekaun potist välja. Vala kuum koor samal ajal vispeldades munasegusse. Vala segu potti ja tõsta tulele ning kuumuta pidevalt segades kuni kreem pakseneb. Lase jahtuda.

vanilje-vahukoorekreem:
1dl vahukoort + vaniljekreem
Vahusta koor ja sega kokku jahtunud vaniljekreemiga.

kaunistamiseks:
2dl vahukoort
100g röstitud mandlilaaste
tuhksuhkrut
Vahusta koor tugevaks vahuks.

Tordi valmistamine:
Lõika biskviit kolmeks kihiks. Immuta põhjakiht ning määri peale pool õunatäidisest, riivi selle peale pool martsipanist. Kata poole koguse vanilje-vahukoorekreemiga. Korda sama tegevust järgimise kihiga. Vajuta peale viimane biskviidikiht, immuta ja tõsta tort külmkappi maitsestuma.
Kata tort pealt ja külgedelt vahukoorega ning seejärel mandlilaastudega. Enne serveerimist raputa tort üle tuhksuhkruga ja kaunista soovi korral martsipanist õuntega.

1.10.09

Liblikasaiakesed / Mustikasaiakesed

Vahva välimusega pehmed ja suussulavad saiad, mida meie kutsume liblikasaiakesteks.

Mustikamoosi keetma hakates mõtlesin just nendele saiadele ja tegin moosi kohe mõnuga hästi-hästi paksu. Vedel moos jookseb küpsemise ajal saiade vahelt välja ja tulemuseks on sel juhul üsna nukrad saiad ja moosikihiga kaetud ahjuplaat.

Kui vähegi võimalik, kasuta värskelt jahvatatud kardemoni, see muudab saiad veelgi maitsvamaks.






u. 20 saiakes
t
100g võid
2½dl piima
25g pärmi
3/4dl suhkrut
½tl soola
1tl kardemoni
u. 7-8dl jahu

täidis:
2dl paksu mustikamoosi

määrimiseks:
muna

Sulata rasv ja lisa juurde piim, kuumuta segu käesoojaks. Pudista pärm kaussi ning vala või-piimasegu peale. Sega kuni pärm lahustub. Lisa sool, suhkur, kardemon ning jahu. Sõtku taigen korralikult läbi ja jäta vähemalt pooleks tunniks rätikuga kaetult sooja kohta kerkima.

Vala taigen jahusele lauale, sõtku läbi ja rulli seejärel ristküliku-kujuliseks plaadiks (u. 50x20cm). Määri moos taignale. Lõika taignaplaat u. 2cm laiusteks ribadeks. Rulli ribade mõlemad otsad keskele kokku. Tõsta saiad küpsetuspaberiga kaetud plaadile ja lase neil kaetult veel umbes pool tundi kerkida.

Pane ahi 225 kraadi juurde soojenema.

Määri saiad munaga ja küpseta ahju keskosas umbes 8-9 minutit.